Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

Ars poetica

Konstanty Ildefons Gałczyński


Ars poetica

czyli

Sztuka rymotwórcza
Przedmowa
   Jakkolwiek prace w zakresie angelologii (m. in. dawno zamówiony artykuł dla «Angels' Review» nie pozwalają mi zasadniczo na zbytnie czasu trwonienie, to jednak, wielokrotnie przez Drogiego Kolegę nagabywany, ustąpiłem i tę krótką przedmowę do Jego "Sztuki Rymotwórczej" niniejszym na światło podaję.
   "Ars Poetica" K. I. Gałczyńskiego ukazała się pierwiastkowo w tzw. "serii zielonej" Éditions Internationales! w r. 1937, wywołując szereg gwałtownych sprzeciwów w obozie konserwatywnym, potem burze protestów ze strony prasy radykalnej, a na końcu została włączona do indeksu ksiąg zakazanych (index brorum prohibitorum) w wyniku intryg prasy umiarkowanej. Nakład zresztą spalono, jedyny egzemplarz w posiadaniu antykwariusza Lefou dotarł po skomplikowanych perypetiach do Pols (przewieziony przez Tad. Brezę i dziś ukazuje się w wierny i wybornym polskim przekładzie.
   Rękopis dzieła - cudem w Muzeum Kociubińskich przechowany - nosi pewne ślady oliwy, jakby plamy po oliwie, których żadnym sposobem nie dało się wywabić. Stanowi on rodzaj zeszyciku (format 18 x 25 cm) kupionego w Nowym Jorku u G. Schirmera, zeszyciku skromnego, oprawionego w tekturowe kompaturki kratkowane zielonymi, prostymi deseniami. Na kompaturkach są narysowane chmurki, u dołu formułka, nerwowo: "Pan Bóg z wami".
   Całość ma kształt listu (jakże podupada epistolografia! do krawca Teofila, który, jak to wynika z tekstu, postanowił był przypuścić walny szturm do Parnassu.
   Swoją "Ars Poetica" opracował Author regularną jedenastozgłoskową sekstyną (rymowanie: ababcc) tokiem jambicznym lub pseudojambicznym, całe opus ma sekstyn 20 (słownie: dwadzieścia), ściśle 19 (dziewiętnaście), ponieważ ostatnia sekstyna po zbadaniu okazała się oktawą; razem linijek 122.
   Przy odczytywaniu korekt pomocną mi była mgr Kitty Kowalska, której z tego miejsca wyrażam podziękowanie oraz żal, że nie mogła dzieła swego doprowadzić do końca z powodu przedwczesnego zgonu.
   Tuszę, iż "Ars Poetica" spotka się z łaskawym przyjęciem u publiczności polskiej i - podobnie jak monumentalne "Nowe Ateny" - mądrym - dla memoriału, idiotom - dla nauki, politykom - dla praktyki, melancholikom dla rozrywki przyda się prof. Bączyński Następuje

List do krawca Teofila


I
Żeś nie zapomniał mnie po latach tylu,
Wielka to dla mnie, mistrzu igły, radość
I prośbie twej natychmiast, Teofilu,
Cisnawszy inne prace, czynię zadość,
Bo chcę (za małą opłatą pieniężną),
żebyś się z krawca w poetę przedzierzgnął.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Ars poetica
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Adam Mickiewicz
W pustyni i w puszczy
Iliada
Inny świat
Jądro ciemności   

.:: top ::.
Copyright galczynski.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt