Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

W sprawie ciepła

Konstanty Ildefons Gałczyński


Szanowny Obywatelu Redaktorze!

W sprawie ciepła
Bardzo proszę o zamieszczenie poniższych wynurzeń, które z pozoru prywatne z jednej strony, z drugiej mogą niewątpliwie odzwierciedlać tragedię niejednego mężczyzny: Otóż nie mam tego ciepła w domu. Panie Redaktorze. Czuję się niedopieszczony. Zaprenumerowałem sobie "Dwumiesięcznik Ascetyczno-Praktyczny", ale to nic nic pomaga, ponieważ, jak z analizy tego słowa wynika, dwumiesięcznik wychodzi co dwa miesiące, a mnie pokusy dręczą bez przerwy. Np. widok tej pani w zielonym kapeluszu, która w tej chwili (o!) przechodzi przed moim gotyckim okienkiem, właśnie widok tej pani - z uwagi na pewne linie - po prostu przeszkadza mi pisać. Więc kończę.

W sprawie zmiany ortografii
Proponuję, Panie Redaktorze, z naszą ortografią załatwić się nareszcie radykalnie. Dosyć patyczkowania się. Szereg liter w ogóle zlikwidować. W okresie gryp i katarów i tak nikt nie potrafi mówić wyraźnie. Widziałem kupę zakatarzonych krakowian w cylindrach, którzy mówili do kioskarki: "Broże "Brzegrój" i "Zbilgi". Więc na co głoska "P"? Trzeba iść z duchem czasu. Jest to zresztą jedyny duch, którego można wywoływać bezpłatnie, czyli bez finansowania kolacji dla medium.

Sztuka się odradza
Dzisiaj są czasy małych dzieł i wielkich autorów. A były czasy wielkich dziel i małych autorów. Twórcy nie chodziło o podpis pod dziełem, tylko o dzieło samo. Toteż budował je z całą skromnością w harmonii z zespołem, a mozolnie, pokornie wybudowane przekazywał następnym pokoleniom. Dziś na odwrót: twórca tworzy szybko i niecierpliwie swoje koślawe dzieło, ale za to kładzie swój ogromny podpis u góry i pod spodem, z boku i po przekątne) Takie czasy, obywatele Ale juz świta nowe średniowiecze Więc nie przejmujcie się szlachetny anonimat znowu wchodzi w modę Oto otrzymuję ostatnio dozy utworów całkowicie nie podpisanych, np.: l) "Za wiersz "Dwie gitary" dostaniesz ode mnie po mordzie" 2) "Za zielone gięs my wasz skonczem Grupa Polaków myślących i Wronskiści" 3) "Za niewłaściwy stosunek do Mate)ki, martyrologii i romantyzmu oraz patosu siekany kotlecik zrobię z Szpana." Znowu bez podpisu itd, itd, itp. No więc mech Pan powie. Obywatelu Redaktorze, czy to me wzruszające? Te objawy, znaczy się, twórczości anonimowej Piszą i nie podpisują Chodzi im o dzieło, a nie o reklamę Wzruszające Wzruszające Wzruszające Po prostu wzruszyłem się Więc drżącą ze wzruszenia rączką stawiam punkcik. Karakuliambro
Konstanty Ildefons Gałczyński
1946Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: W sprawie ciepła
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Adam Mickiewicz
W pustyni i w puszczy
Iliada
Inny świat
Jądro ciemności   

.:: top ::.
Copyright galczynski.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt