Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

Prof. Bączyński wraca do kraju

Konstanty Ildefons Gałczyński


Szanowny Obywatelu Redaktorze!

Prof. Bączyński wraca do kraju
Stosownie do informacji listownych otrzymanych przez moją znakomitą Kuzynkę, obywatelkę Pasławę Domosławską, prof. Bączyński po stoczeniu walki z sobą wraca do kraju. Prof. Bączyński przez sześć lat pobytu na obczyźnie oddawał się w dalszym ciągu badaniom, poszukiwaniom oraz nostalgii. Ale go to nie złamało i prof. Bączyński wraca, wprost przeciwnie, pogłębiony. Prof. Bączyński wraca do rodzinnych Katowic i jest kuzynem poety-katowiczanina Prutkowskiego oraz wielu innych. Wielokrotnie zamieszczany w "Stratach kultury polskiej", które z takim zacięciem prowadzi "Tygodnik Powszechny", prof. Bączyński nie dał za wygraną i wraca do nas, żeby być z nami. W wywiadzie udzielonym agencji "United Print" prof. Bączyński powiedział krótko: "Wracam". Kiedy przedstawiciel antypolsko nastawionej agencji zapytał "po co", prof. Bączyński podobno nic nie odpowiedział.

Zarobki uczonych
Zauważyłem po powrocie do kraju, że nasi uczeni częściej niż ongi występują w radio, czyli, że się tak metaforycznie wyrażę, częściej bujają się na falach eteru. I to nie tylko w audycjach o charakterze ściśle naukowym, ale również w programach (horribile dictu!) frywolnych. Cóż jest przyczyną tego zjawiska? Nagła miłość do radiofonii czy, mówiąc brutalnie, specyficzny brak gotówki? Jakkolwiek jest, przyznam się, że gdy czytam w gazecie: "Wesoła Piątka i rektor uniwersytetu w swym wypróbowanym repertuarze", że przyprawia mnie to. Panie Redaktorze, o specyficzne zasępienie.

Problem tekstylny
O materiały trudno, to znaczy nie tyle trudno, ile drogo. Co tu ukrywać-nie dla naszego brata. Ale od czegóż pomysłowość, ta córka optymizmu! Proszę posłuchać: normalny obywatel potrzebuje do załatwiania interesów przyzwoitej marynarki i przyzwoitych spodni. Kapelusz w naszych czasach jest przeżytkiem i nb. w niektórych naukowo stwierdzonych wypadkach prowadzi do specyficznego wyłysienia. Pytam: po co te wszystkie zabiegi o marynarkę, o spodnie, o kapelusz? Czyż nie można by wprowadzić mody na szlafrok spacerowy? Szlafrok mojego pomysłu okrywałby szczelnie koszulę i-przepraszam panią-kalesony. W zimie na wacie, w lecie bez waty. Na co dzień szary, na święto w kwiaty. Niezastąpiony fenomenalny szlafrok genialny, uniwersalny. Każdy z nas przecież posiada dostęp do jakiegoś strychu, a na strychu zawsze można znaleźć starą, zapomnianą kotarę. Wyżej wzmiankowana kotara nadaje się idealnie. Trzy śmiałe cięcia nożycami, igiełka, niteczka i szlafrok gotowy. Oczywiście, że defilada pracowników miejskich w różowych szlafrokach nie byłaby pozbawiona specyficznego komizmu. Ale - śmiech to zdrowie. Nb. Ze względu na niewątpliwe zwycięstwo nad Niemcami należałoby słowo „szlafrok" zmienić na, powiedzmy, "śnipłaszcz". Za inne, bardziej pomysłowe sugestie będę moim Czytelnikom jak zwykle bardzo obowiązany.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Prof. Bączyński wraca do kraju
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Adam Mickiewicz
W pustyni i w puszczy
Iliada
Inny świat
Jądro ciemności   

.:: top ::.
Copyright galczynski.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt