Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

Leczmy się ziołami

Konstanty Ildefons Gałczyński


Szanowny Panie Redaktorze!


Leczmy się ziołami
(rady dla pięknych pań)

Histeria
(Globus hyslericus) Rano i wieczór napar z koperku. W przepadkach ciężkich (histeria gratis) okładanie kijem, który jest wszak rodzajem, że tak powiemy . ziela stwardniałego.

Bóle głowy
Nasiadówki z bulw polnego siadula. Bóle głowy zmniejsza się po trzech dniach albo po trzech tygodniach. Gdyb\ łącznie ze zmniejszaniem się bólów głów) zaczęta się również zmniejszać sama głowa, należy kurację przerwać i udać się do lekarza. W wypadku całkowitego zaniku głowy można umiejętnie korzystać z pozostałej szyi.

Pocące się nogi
Niepokojąca. metafizyczny zapach wydzielany przez pocące się kończyny dolne (pedes) usuwa znakomicie moczenie w bombce leśnej. Przy poceniu się tychże nóg nieuleczalnym pamiętać o refrenie: "Miłość ci wszystko wybaczy".

Przewlekłe zaparcie stolca
Koperek na zimno. Tysiące listów pochwalych.

Piegi & pryszcze, czyli tzw. cera
Maseczki z koperku. Najlepiej na noc. Pryszcze tzw. opome usuwać za pomocą pilnika i młotka, a to w myśl zasady, że praca fizyczna odradza intelektualistę. Przykład: Tołstoj.

Melancholia
Odpowiedź dla "Stroskanej Kiciusi". Prosimy o osobiste porozumienie się z nami. Jesteśmy już starsi i nic złego Kiciusi nie uczynimy Ach, Boże!

Wstręt do ryb
(Ichtiofobiu) Wstręt do ryb, czyli tzw. ichtiofobię przełamuje raz na zawsze z trzyletnią gwarancją gorąca ptyzana z rybiego ziela, rosnącego obficie nad brzegami naszych strumieni i rzeczułek. Popijać stojąc. Nb. rybowstręt dziedziczny przezwycięża się najskuteczniej za pomocą kształcenia woli w tymże kierunku. Polecamy Roberta Clinkera "Coaching of the will". Bumpus. London, 1897: przekład polski Konstantego Franboli pt. "Trenowanie woli".

Czkawka (bekanie)
Koperek we wszelkich postaciach.

Obłęd
Wytrwała kuracja koperkowa.

Padaczka i stojączka
Okłady z rozchodnika cętkowanego (Centrifolia striata Fox), a w braku tego ostatniego ze zwyczajnej róż} hamburskiej: patrz: broszura doktora Palinura pt. "Natura, natura i jeszcze raz natura!"

Ukąszenie jadowitej żmii
Podskórne zastrzyki z kopru. Koper w pastylkach. Dieta: raki z koprem. Po oprzytomnieniu. celem restytuowania całkowitej równowagi duchowej, oglądanie kopersztychów i lektura Kopert.

KTO DO TYCH RAD SIĘ NIE BĘDZIE
STOSOWAŁ, TEGO PROSZĘ BARDZO.
NIECH LECZY KONOWAŁ!

Kalikuliambro
Konstanty Ildefons Gałczyński
1947Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Leczmy się ziołami
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Adam Mickiewicz
W pustyni i w puszczy
Iliada
Inny świat
Jądro ciemności   

.:: top ::.
Copyright galczynski.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt