Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

Nieuczciwy żebrak

Konstanty Ildefons Gałczyński


Szanowny Panie Redaktorze!

Nieuczciwy żebrak
Znowu w zeszłym tygodniu przechodziłem ulicą Krupniczą i znowu zostałem nagabnięty przez tego zaufanie wzbudzającego żebraka, któremu regularnie ofiarowuję skromne subwencje - proporcjonalnie do moich skromnych dochodów. Proszę sobie wyobrazić, że akurat nie miałem tzw. drobnych, skutkiem czego przedłożyłem nieszczęśliwemu banknot tysiączłotowy z uprzejmą prośbą o wydanie mi reszty. Nieszczęśliwy ubogi oświadczył, że tylu pieniędzy nie posiada. Wobec tego nie dałem za wygraną i zaproponowałem temu panu odesłanie mi reszty przez pocztę, na co pomieniony zgodził się nader skwapliwie. Zaznaczam, że do dziś dnia stypulowana suma do mnie nie wpłynęła, jakkolwiek temu panu podałem jak najdokładniejszy adres. Sytuacja o tyle w dodatku komplikuje się, że od szeregu dni nie mogę wyjść z domu, bo czekam ufnie na listonosza, a listonosz, Panie Redaktorze, nie przychodzi. Znaki szczególne oszusta: bokobrody, tarczyca, na piersiach tabliczka z napisem: 'Ofiara przyszłej wojny domowej", spodnie w prążki wirujące, cyniczne spojrzenie, prawdopodobnie takiż światopogląd.

Biłgoraj scy humoryści
Obywatelu Redaktorze! Od kilku dni w godzinach paradoksalnych odwiedza mnie głośny humorysta biłgorajski Bukaszka, który grozi mi, że najdalej w sierpniu, jednocześnie w 4o-u pismach, ogłosi o mnie artykuł, demaskujący, że primo: nie jestem autorem dla młodzieży, secundo: że piszę w sposób irytujący, i tertio: że np. sam tytuł "Zielona Gęś" świadczy o tym, że moje pojęcie o humorze jest zielone. Oczywiście, że z wielkim nabożeństwem wysłuchuję światłych uwag Bukaszki. Najbardziej zainteresowała mnie jego teoria krótkiego dowcipu: - Dowcip, drogi panie Konstanty, to konstrukcja, a konstrukcja musi być prosta i zrozumiała. Np. Dwie baby w wannie "Dwie gołe baby kąpały się w jednej wannie. W pewnej chwili zderzyły się pośladkami i to tak klasnęło, że nie macie pojęcia".

Serwis na 14000 osób
W ogłoszeniach drobnych jednego z pism prowincjonalnych przeczytałem następującą wiadomość: "Kupię natychmiast serwis na 14 ooo osób. Henryk Ładosz". Przypuszczam, że to musi być jakaś pomyłka. Dlaczego natychmiast? Karakuliambro
Konstanty Ildefons Gałczyński
1946Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Nieuczciwy żebrak
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Adam Mickiewicz
W pustyni i w puszczy
Iliada
Inny świat
Jądro ciemności   

.:: top ::.
Copyright galczynski.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt