Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

Traktat o meblach

Konstanty Ildefons Gałczyński


Szanowny Panie Redaktorze!

Traktat o meblach
Prof. Bączyński, którego "Summa angelologiae" jest na ukończeniu (dzieło obejmuje tomów dwanaście ze skorowidzem, nakład miesięcznika ŤLampať), zajął się ostatnio meblami. Ale nie żeby praktycznie majstrował stoliki i etażerki w myśl hasła pewnego francuskiego stolarza KAŻDY, KTO NIE JEST STOLARZ, TO JEST ŚWINIA, ale, że tak powiem, filozoficznie, czyli "Problematyka mebli prof. Bączyńskiego". Szczycąc się być stałym gościem w Jego barokowym pałacyku z kuchnią na Żoliborzu, pozwoliłem sobie spisać ukradkiem pewną ilość złotych myśli zasłużonego angelologa, które poniżej Czytelniczkom i Czytelnikom ŤPrzekrojuť zielonym inkaustem na białym papierze podaję:

TRAKTAT O MEBLACH


I. Stół
Nie wszystko, co ma cztery nogi, jest stołem, np. koń, ponieważ koń rusza się. A jednak widziałem w Ameryce Południowej, w mieście Cuyaba, konia, który w ubogiej rodzinie sługiwał jako stół, pozwalając nawet (w porze posiłków!) na stawianie na swoim szlachetnym grzbiecie kuchenki gazowej i tacy z bułeczkami.

II. Szafa
Szafa (ciężka) jest to rekwizyt teatralny, który służy wyrzucania za okno w momencie tzw. konfliktów małżeńskich. Oczywiście, że ciężka szafa wypadająca przez okno i upadająca na głowę przechodnia, który może być staruszkiem śpieszącym do lekarza z powodu zapalenia ucha środkowego, oczywiście, że taka szafa zdolna jest wzmiankowanego przechodnia na spłaszczenie czaszki, a nierzadko i utratę pamięci.

III. Krzesło
Słowo "krzesło" pochodzi od archaicznego "krzesać", niecić ogień, ponieważ starożytni Słowianie używali swoich kamiennych krzeseł do dobywania ognia, a to przez cierpliwe pocieranie dolnych wypukłych części ciała o górne krzesła, patrz: Cimborowicz - "Ogień u Wenedów jak kult i jako środek", Supraśl, 1892,

IV. Kanapa
Miejsce spoczynku i bełkotu negatywnych malkontentów, o (uwaga na dykcję!) raz ściociałych poetów, którzy "mają za złe". Pythia delficka raz tak powiedziała pewnemu ateńskiemu poecie: - To, że jesteś poetą ateńskim, to nic nie znaczy. Wielu jest ateńskich poetów. I to, że byłeś w bitwie pod Salaminą, też nic nie znaczy, ponieważ wielu było w bitwie pod Salaminą. Ważne i zabawne jest tylko to, że w tej chwili widzę w twojej głowie wodę sodową, a po wierzchu pływające trociny. Że woda sodowa była znana w starożytności, świadczą o tym dobitnie pisma Anaxagorasa z Melpomeny. Karakuliambro
Konstanty Ildefons Gałczyński
Pierwodruk: ŤPrzekrójť 1947, nr 116Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: Traktat o meblach
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Adam Mickiewicz
W pustyni i w puszczy
Iliada
Inny świat
Jądro ciemności   

.:: top ::.
Copyright galczynski.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt