Zobacz nowe serwisy Kulturalnej Polski!
Streszczenia, opracowania lektur

O wszystkich rzeczach, ktore się źle odkręcają

Konstanty Ildefons Gałczyński


Szanowny Panie Redaktorze!


O wszystkich rzeczach, ktore się źle odkręcają
Prof. Bączyński, który na emigracji zajmował się wyłącznie angelologią, dzięki czemu nabrał bardzo łagodnego charakteru i czegoś skrzydlatego w sposobie załatwiania interesów, prof. Baczyński, mówię, taką wygłasza opinię odnośnie rzeczy, które się źle odkręcają. Tubka pasty do zębów.
Jeżeli zakrętka nie poddaje się naszej woli odkręcania, należy spokojnie, z pokolenia na pokolenie czekać na cud, a może się to odkręci samo. Śpiewanie "Bogurodzicy" i wygłaszanie aforyzmów o Sobieskim, który ocalił Zachód, nie są wskazane. Słoik z korniszonkami.
Jeżeli - kontynuuje znakomity polski angelolog prof. Bączyński - absolutnie nie możemy odkręcić zardzewiałej nagwintowanej pokrywki na słoiczku z korniszonkami, wtedy, obywatele, nie pozostaje nic innego, tylko kląć, grobowo i ordynarnie, i tak długo, aż goście przerażą się i wyniosą się. Korzyści: dla uczty gwiazdkowej korniszony ocalone i niejako cios zadany polskiej jałowej przyjęciomanii. Odkręcanie żarówek.
Do odkręcania żarówki potrzebny jest system stołu i stołeczka. Stołeczek ustawiamy na stole, po stole wdrapujemy się na stołeczek podtrzymywani moralnie przez żonę, teściową i córkę oraz dwoje dzieci nieślubnych stransmogryfikowanych cywilnie w transie zmysłowym. Sufit - na wskutek hulaszczego i demonicznego trybu życia w tzw. młodości - zaczyna kopernikańsko kołować nam nad głową, wobec czego, nie odkręciwszy żarówki, łagodnie spadamy na podłogę łamiąc nogę. Passywa: Noga. Aktywa: Urlop. Nb. Podczas upragnionego urlopu dobrze jest razem z panem Pickwickiem, esq. rozmyślać nad zmiennością interesów i gustów ludzkich. Uwaga! Wykręcanie żarówek w kościołach, jakiegokolwiek obrządku, jest świętokradztwem - vide "Porfirion Osiołek, czyli Klub Świętokradców", str. 18, 68, 94, 95 i nast. Odkręcanie pomników Artura Grottgera przyśrubowanych do spiżowych podstaw na terenie województwa krakowskiego.
Odśrubowywać zasadniczo nie należy, nie należy albowiem walczyć z komizmem i Muzeum Narodowym. Gdyby natomiast miało się istotnie ku odśrubowywaniu, robotę (poufne!) należy wykonać rzetelnie, już choćby dla zdobycia moralności z roboty - vide Jaszcz "Moralność i robota" w "Dzienniku Polskim" 290 (616). Bo z modlitwy, obywatele, to, wiecie, ryzyko. Modlitwa na klęczkach to czasem jałowa nostalgia. Robić. Iść. Godzić. My się chcemy modlić w marszu i śpiewie. Serdecznie dziękuję za ryby. Pański Kalikuliambro
poeta hermetyczno-sympatyczny Konstanty Ildefons Gałczyński
Pierwodruk: ŤPrzekrójť 1946, nr 82Drukuj  Wersja do druku     Wylij  Wyślij znajomemu


Komentarze
artykuł / utwór: O wszystkich rzeczach, ktore się źle odkręcają
Dodaj komentarz


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 


Menu:

Cytaty, sentencje

Linki:
Adam Asnyk
Adam Mickiewicz
W pustyni i w puszczy
Iliada
Inny świat
Jądro ciemności   

.:: top ::.
Copyright galczynski.kulturalna.com
Wydawca: Olsztyńskie Towarzystwo Inicjatyw Kulturalnych - Kulturalna Polska
współpracaautorzykontakt